تبلیغات
متن،موضوع،درس،خلاقیت - تجارب ماندگار معلمان در کلاس درس

تجارب ماندگار معلمان در کلاس درس

تاریخ:چهارشنبه 30 تیر 1389-10:14 ب.ظ

  تجارب ماندگار معلمان در کلاس درس

اگر در کلاس شما دانش آموز ناهنجار یا نامنظمی (قلدری) وجود دارد که شما را کلافه کرده است میتوانید در شروع چند جلسه کلاس کار حضور وغیاب دانش آموزان را به او واگذار کنید .تاثیر این کار شگفت انگیز است.

 

معمولا دانش آموزان در نیمه کلاس خسته می شوند لذا همان لحظه که احساس کردید، از آنها بخواهید که در سر جایشان شروع به نرمش کنند. ( حدود پنج دقیقه ) مخصوصا اگر ساعت اول ریاضی داشته باشند و شما قصد تدریس داشته باشید و یا آنها شب قبل دیر خوابیده باشند.( اگر همراه با خنده باشد بهتر است ).(کلی)

 

 

 

برای تقویت املا دانش آموزان را گروه بندی می کنیم از گروهها می خواهیم هر کدام بیست واژه مشکل را بنویسند. سپس هرگروه یک آینه را مقابل کلمات نگه می دارند و اعضای گروه بعدی باید سریع واژه را تشخیص دهند. هر واژه یک نمره دارد با نظارت دبیر و سرگروهها بازی و آموزش با لذت وهیجان بسیار همراه می شود و دانش آموزانی که در املا ضعیف هستند با این روش پیشرفت میکنند.(املا)

 

یکی از روشهایی که آموزش صحیح و ماندگار را در پی دارد طرح سؤال از دروسی است که تدریس می شود. به این منظور از دانش آموزان می خواهیم جعبه زیبایی به نام جعبه پرسش تهیه کنند(با سلیقه خودشان تزیین کنند. تصویر بزرگان و دانشمندان را روی آن بچسبانند یا آن را شبیه کتابخانه کوچک بسازند و...) پس از تدریس هر درس سؤالات آن درس را بنویسند و داخل جعبه بگذارند. این جعبه کاربردهای فراوانی دارد برای ارزشیابی تشخیصی و یا اجرای مسابقه و حتی امتحان میتوان از این جعبه بهره مند شد زیباترین جعبه هایی که سؤالات مفیدی هم داشته باشند تشویق شده و نمره می گیرند.(کلی)

معمولاُ دانش آموزان در نوشتن املا کند نویس هستند. برای رفع این مشکل املا به روش خبرنگاری اجرا میشود .به دانش آموزان فرصت پیش مطالعه درس مورد نظر را میدهیم سپس متن درس را معمولی با مکث یک ثانیه ای میخوانیم و دانش آموزان مینویسند. ممکن است نقطه،تشدید،سرکش و...نگذارند(مانندخبرنگاران) یا بدخط بنویسند هدف تنها تندنویسی است.سپس متن رادوباره میخوانیم وبادقت رفع اشکال میکنند میتوانیم به دانش آموزانی که سریع و صحیح می نویسند نمره بیشتر بدهیم.(املا)

 

 

یکی از راه های تقویت دانش آموزان در نوشتن انشا، آموزش و یا به عبارتی القاء خودباوری است. و اینکه آنان را به توانایی های خودشان واقف کنیم. و در این خصوص قطعه های کوتاه خیالی برای آنان تعریف نموده و سپس از آنان بخواهیم مشابه آن را تعریف نمایند و در مرحله بعدی از آنان بخواهیم آنچه را گفته اند، بنویسند. و در نتیجه به آنان اطمینان دهیم که این همان نوشتن است. بنابراین نباید از نوشتن هراس داشته باشیم البته باید تشویق را هم داشته باشیم.(انشا)

 

درس ها یی برای یك معلم!

 وقتی معلم وارد كلاس شد ،كاریكاتوری از چهره اش را روی تخته سیاه دید .كاریكاتور، زننده، دقیق و مضحك بود. كلاس منتظر واكنش معلم بود. معلم با شوق و علاقه به آن نگاه كرد و سپس گفت: « آنقدر خوب كشیده شده كه آدم حیفش می آید پاك كند. صبر میكنیم تا هنرمندی كه این كاریكاتور را كشیده، آنرا روی كاغذش كپی كند. من به این كاریكاتوریست با استعداد تبریك می گویم.» •با این عمل پختگی خود را نشان داد. •هیچ گونه رنجش شخصی از این كاریكاتور زننده به دل نگرفت. •از شوخی یك دانش آموز ، آزرده خاطر نشد. •دنبال دانش آموز خطاكار نگشت و سعی هم نكرد كه او را شرمسار كند. •از موعظه بی ثمر و بحث اخلاقی خودداری كرد. •به جای آن، خلاقیت دانش آموز را تشویق كرد و هنر او را محترم شمرد.

برگرفته از ماهنامه رشد معلم آبان 85 .

 

یكی دیگر از ایده هایی جالب با دانش آموزان در تقویت املایکه نتیجه خوبی  هم دارد املای كلمه ای است و چگونگی انجام آن به این نحو است كه ابتدا معلم یك املا به دانش آموزان می گوید سپس با ارزشیابی از املا، كلماتی را كه بیشتر دانش آموزان در آن اشكال دارند را انتخاب می كند. سپس بر روی آن كار می كند و علاوه بر جمله سازی با آن كلمه در جلسه ی بعد یك املا با استفاده از این كلمه می گوید به نحوی كه این كلمه در تمام جملات املا به كار رفته باشد و دانش آموزان مجبور باشند آن را یاد بگیرند.(املا)

 

این جانب این ایده را چند سال در پایه ی اول ابتدایی انجام دادم ونتیجه ی مثبت هم گرفتم و آن ایده كه من آن را پیشرفت امتیازی نام گذاری كردم به این است كه در دروسی كه دانش آموزان اشكال بیشتری دارند مانند ریاضی ، املا ویا حتی انجام تكلیف، معلم هر دانش آموزی را با خودش مقایسه می كند و هرگاه دانش آموزی تمرین یا تكلیفی را انجام داده یك امتیاز مثبت از معلم دریافت می كند و این امتیاز در دفتر دانش آموز ثبت می گردد تا امتیاز های دانش آموز افزایش یابد و پس از رسیدن به سطحی كه از قبل تعیین شده است، یا از معلم كارت تشویقی دریافت می كند و یا یك جایزه ی ساده می گیرد و این امتیاز ها به شكل مثبت از شماره ی 1 شروع و تا اعداد بالاتر ادامه می یابد.(کلی)

 

از عکس های عادی که از شهر ها روستا ها و طبیعت توسط بچه ها یا خانواده انها گرفته شده است می توان در اموزش مفاهیم اصلی جغرافیا کمک گرفت به این صورت که از نوع خانه ها و خصوصا سقف انها میتوان به به میزان بارندگی منطقه پی برد. مثلا با دیدن شیروانی میتوان نتیجه گرفت که منطقه پر باران است یا طاق های ضربی بیانگر منطقه خشک است و.... یا اینکه از نوع پوشش مردم ان منطقه که در عکس نشان داده می شود میتوان نوع اب و هوای منطقه را معلوم کرد که پوشش های ضخیم خاص مناطق سرد و پوشش نازک خاص مناطق سرد و.... با این وجود میتوان از بچه ها خواست که هر هفته یک نفر یک عکس را که از منطقه بومی خودش تهیه کرده به کلاس اورده و هر چیزی را که از طریق این عکس میتواند در مورد جغرافیای منطقه بگوید در کلاس به بحث بگذارد.(جغرافیا)

 

برای آموزش مفهوم ضرب و تثبیت ضرب در ذهن دانش آموزان می توان از انواع بازی ها و سرگرمی های كودكانه كمك گرفت. دانش آموزان در حین بازی و انجام كار عملی مثل ورزش و نقاشی ضرب را بهتر به خاطر می سپارند.(ریاضی)

 

درپایان هر ماه تعدادی سوال که بیشتر حالت تفهیمی دارد طرح کرده و در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم که باید به صورت گروهی در کلاس پاسخ دهند بعد از جمع آوری و تصحیح برگه از هر گروه بالاترین میانگین نمرات در هر گروه برنده شناخته می شود و به اعضای گروه جایزه ای تعلق می گیرد.(کلی)

 

در فرآیند تدریس معلمی موفق تر است که کمتر حرف بزند و بیشتر دانش آموزان را به تفکر وا دارد.من در ابتدای تدریس از یک مبحث مشخص چند سوال مطرح میکنم.سپس به دانش آمزان فرصت می دهم که مبحث مورد نظر را مطالعه کنند.سپس همان پرسشها را از آنان میپرسم.دانش آموز بایستی پس از مطالعه بتواند به پرسش ها پاسخ دهد.البته انتظار ندارم بتواند به همه پرسشها پاسخ دهد زیرا پرسشها از سطوح مختلف حیطه شناختی هستند. پس از پرسش مطلب را تدریس مینمایم .(البته تدریس با روش های مختلف تدریس صورت می گیرد و فقط به صورت سخنرانی نیست.)و مجددا همان پرسشها را از دانش آموزان می پرسم و نمره گذاری میکنم.در جلسه بعد هم به تدریج با افزایش سطح پرسش ها کار را ادامه میدهم. این روش مزایایی دارد: 1-دانش آموزان را وادار به مطالعه میکند و انان روش صحیح مطالعه را یاد میگیرند. 2-دانش آموزان مطالب درسی را در همان جلسه کلاس یاد میگیرند و در منزل فقط مرور میکنند. 3-با نظر خواهی در مورد پرسش ها از بقیه دانش آموزان، هم کلاس فعال خواهد شد و هم دانش آموزان کم کار وادار به کار میشوند. 4-دانش آموزان در پایان ترم یک مجموعه از نمونه سوالات خواهند داشت 5-رابطه معلم با دانش آموزان یکطرفه نخواهد شد. 6-در این روش دانش آموز با کتاب درسی انس بیشتری می گیرد و از آن به عنوان یک ابزار مهم در آموزش استفاده بهتری می برد. 7 آموزش گروهی در این روش قابل اجراست.(کلی)

 

املای سفره ای چند متر سفره پلاستیکی یا سفر های یک بار مصرف را برای دانش آموزان پهن کرده و آن را به قسمت های مختلف برای دانش آموزان تقسیم می کنیم و هر گروه کلمات مورد نظر را روی آن می نویسند . سپس می توان آن را روی دیوار سالن یا کلاس برای چند روز نصب کرد.(املا)

 

برای هركلاس یك فرم انضباطی تهیه كرده ام كه در آن اسامی دانش آموزان و تاریخ جلسات درسی در پشت و روی آن نوشته شده است. و آنها را به نمایندگان كلاسها داده ام. در هر جلسه تا رفتن من به كلاس، نماینده كلاس در یك طرف فرم به دانش آموزان ساكت و منضبط، علامت + و در طرف دیگر فرم به دانش آموزان شلوغ علامت - می دهد. هرازگاهی تعداد مثبت و منفی دانش آموزان را در كلاس میخوانم و به دارندگان مثبت بیشتر مسئولیت های مختلف می دهم مثلا" سه نفر از آنها را بعنوان شورای كلاس تعیین میكنم و اختیارات ویژه ای را هم به آنها میدهم یا یكی از آنها را (دارندگان مثبت بیشتر) مسئول فیلم و تكنولوژی می كنم یا دیگری را مسئول بازدید و اردو یا مسئول امتحانات و ... البته نوع مسئولیت آنها با توجه به تعداد مثبت آنها تعیین می شود . و دانش آموزانی كه منفی دارند از یك سری كارها محروم كرده و تكالیف ویژه ای می دهم.(کلی)

 

برای آموزش اعداد از دست بچه ها استفاده میکنیم به این روش که دو دست بچه ها به هم چسبیده مقابل صورت قرار می گیرد به حالت دست زدن این یعنی صفر با شمارش معلم برای عدد یک، یک بار دست ها به هم می خورد. با شماره دو، دو بار دست ها به هم می خورد تاعدد پنج ادامه می دهیم حتی تا ده شماره هم میتوانیم ادامه دهیم و بچه ها بااین روش آسان و سریع ترتیب اعداد را از طریق بازی یاد می گیرند.(ریاضی)

 

معلم وظیفه دارد که اگر کسی درس را یاد نگرفته درس را تکرار کند.(کلی)

 

اگر معلم درس را با مثال های ساده توضیح دهد، دانش آموزان بهتر مسائل را در مغز خود ثبت می کند. (اگر همراه با مطالعه ودرس دادن کتاب باشد.)

 

سلام ،بعضی از بچه ها در دیکته اشکال دارند من در کلاسم دانش آموزی داشتم که به شدت از درس دیکته می تر سید بنابر این کمتر می نوشت برای این منظور رفتارش را زیر نظر گرفتم تا ببینم به چه چیزی علاقه مند است متوجه شدم نقاشی را خیلی دوست دارد پس دیکته را با نقاشی آمیخته کردم بدین صورت که هر چیزی که می کشید میخواستم هر چه که دوست دارد در آن بنویسد کم کم من هم یک چیزهایی اضافه می کردم ودر آخر بعد از گذشت دو یا سه هفته از او خواستم همراه بچه ها بنویسد ااولین نمرهاش تعریفی نبود ولی ملاک برایم نمره نبود بلکه همراه کردن اوبا بچه ها بود او حالا در این درس موفق شده است.(املا)

 

برای بهتر بخاطر ماندن اشتباهات املاء بهتر است با هر غلط املاء یک جمله بنوبسند با این شیوه دانش آموز به کلمه نگاه می کند و آن کلمه را برای نوشتن جمله چند لحظه در ذهن خود نگاه می دارد و این سبب به خاطر ماندن بهتر می شود تا اینکه بگوئیم از هر غلط یک خط بنویسند(املا)

 

طرح تشکیل شورای کلاس. در این طرح 5 نفر با رأی دانش آموزان هر کلاس انتخاب می شوند. که البته سه نفر از آنها الزاماً باید از دانش آموزان ممتاز درسی باشند. این شورا مسؤولیت کلیه امور کلاس از قبیل: انتخاب و عزل نماینده کلاس، انتخاب و یا نوبت بندی مراقب کلاس، ارتباط با معلمین و مسؤولین آموزشگاه و ... را بر عهده دارد. و در پایان هر هفته گزارش کتبی از اقدامات خود در مورد مسایل آموزشی، انضباطی، پرورشی و ... را در اختیار معاون آموزشگاه قرار می دهد. ضمناً کلیه لوازم مورد نیاز هر کلاس از قبیل: گچ، کاغذ، وسایل ورزشی و ... در یک کمد مخصوص در اختیار رئیس شورا گذاشته شده است. و با این ترتیب ضمن صرفه جویی در مصرف این وسایل دانش آموزان برای تهیه این وسایل نیازی به مراجعه مکرر به دفتر ندارند. همچنین شورا با همکاری دیگر دانش آموزان اقدام به نظافت کلی کلاس، تمیز کردن شیشه ها و تزیین کلاس می نماید. استفاده از گلدان های گل طبیعی و مصنوعی زیبا در محیط کلاس و نصب تصاویری از مناظر طبیعی در کلاس ها، محیط را بسیار زیبا و دل انگیز کرده است.(کلی)

 

می توان برای درس انشا یک فعالیت متنوع در نظر گرفت تا مورد توجه قرار گیرد. بازی با کلمات بدین صورت که نفر اول یک کلمه را بیان نماید و نفر بعدی کلمه دیگری را بدان پیوند دهد و بدین ترتیب تا نفر اخر کلاس یک متن هرچند خنده دار ساخته خواهد شد که باعث تنوع در کلاس و ایجاد نشاط و یادگیری بهتر خواهد شد.(انشا)

 

پس از تدریس هر درس می توان جهت بهتر شدن خط دانش آموزان و بهتر شدن املاء آنها چون این کار با دقت انجام می شود معلم برگه های روغنی از قبل به تعداد دانش آموزان و به اندازه نوشته های درس بریده و آماده کرده به کلاس بیاورد و روی مطالب درس بچسباند و از دانش آموزان بخواهد روی برگه ی روغنی از روی خط کتاب بنویسند.(املا وخوشنویسی)

 

ابتدای سال بسیار خوب است که بچه ها را به گروه های 3 تا 5 نفره بستگی به تعداد دانش آموزان کلاس دارد تقسیم کنیم و در تدریس درس علوم قسمتهای مشاهده کنید را به نوبت به گروه ها واگذار نماییم تا مطالب و لوازم مربوط به آن قسمت را بیاورند و جلسه آینده با کمک معلم برای دانش آموزان دیگر توضیح دهند و سپس مطالبی را که جمع آوری نموده اند و روی یک پوستر از قبل آماده کرده اند در مکان نشستن آن گروه در کلاس به دیوار می زنیم به این ترتیب هر کس وارد کلاس ما شود اسامی هر گروه را در جایی که می نشینند و کارهایی که در دروس مختلف انجام داده اند را می تواند ببیند و رقابتی سالم بین دانش آموزان ایجاد می شود تا مطالب بهتری را جمع آوری نمایند.(علوم)

 

بچه ها علاقه زیادی به تشویق وپاداش دارند .ان ها برای هر چیز که پاداش در آن باشد رغبت نشان می دهند.من هر گاه صدایی را تدریس می کنم به بچه هایی که در اسم ان ها آن صدا است یک شکلات می دهم و هر کس اسمش با صداهای خوانده شده تکمیل شود به او یک جایزه ساده می دهم. آن ها هم صداها را با دقت زیاد یاد می گیرند.(املا)

 

بعد از تدریس درس مورد نظر گروه بندی كلاس با كلمات كلیدی درس جدید و كلماتی كه دانش آموزان در دیكته های گذشته مشكل داشتند خواهد بود یعنی اسم یك گروه مثلاً در درس (ایـ یـ ی ای)كلمه«ایران» گروه دیگر «ایمان» گروه دیگر «سیب» گروه بعدی «ایرانی» گروه دیگر « سرمه ای» خواهد بود به این ترتیب هم كلمات درس جدید كه روی یك كاغذ A4 نوشته شده و بالای سر دانش آموزان هر گروه به دیوار یا روی میز آن ها چسبانده می شود گروههای دیگر این كلمات را چندین بار می بینند و حتی معلم می تواند به گروهی كه در دیكته كلمه ای را اشتباه نوشته اند همان كلمه را بعنوان اسم آن گروه انتخاب می كند تا مشكل آن ها برطرف شود.در درس های بعدی این كار ادامه می یابد.(املا)

 

برای یادگیری نام استانها ومراكز آنها در روی كارتهای كوچكی مركز استانها را می نویسیم وهركدام را به دانش آموزان می دهیم. سپس معلم نام استانی را می برد، فردی كه مركز آن استان را در اختیار دارد از جای خود بلند می شود و با صدای بلند آن مركز را نام میبرد.(جغرافیا)

در جلسه ی اول درس علوم دانش آموزان را به طور تصادفی تقسیم نموده و از دانش آموزان می خواهم که هر کدام تمام کتاب را از اول تا آخر ورق بزنند بعد از 5 یا 10 دقیقه به آنها میگویم که کتابشان را ببندند و آنچه را مشاهده کرده اند و توضیحاتی که ناشی از اطلاعات خودشان نیز هست برای بچه های دیگر باز گو کنند و آن مطالب را درج نمایند و در قسمتی بایگانی نمایند و در طول سال تحصیلی در هنگام خواندن فصل ها به صحت یا سقم مطالب گفته شده خواهند رسید.(علوم)

 

من با کمک خدا و دوستان توانستم دانش اموزان خودرابه مطا لعه علاقه کنم .باخواندن کتاب داستان که فقط مقداری از ان خوانده می شود وبقیه داستان توسط خودشان نوشته میشود البته در پایه های اول دوم این کار باید به صورت شفاهی باشد.( علاقه به مطالعه)

 

 

شخصاً این مورد را چند سال در كلاس های مختلف وبا دانش آموزان مختلف انجام داده ام كه موفقیت آمیز بوده است واین ایده از این قرار است . قبلاً به دانش آموزان می گوییم كه هر كس املای كلاس را خوب بیاورد یك امتیاز مثبت به شكل عدد خواهد گرفت به این نحو +1 +2 +3 +4 .......... ودر پایان هر دانش آموزی كه امتیاز بیشتر داشته باشد كارت تشویقی یا مستقیماً یك جایزه از مدرسه خواهد گرفت .این روش یك روش پیشرفت تصاعدی است و برای تمام دانش آموزان حتی دانش آموزان ضعیف بسیار مناسب است وباعث ایجاد انگیزه در آنان می شود و این روش را برای درس هایی همانند ریاضی ویا انجام تكلیف درسی می توان انجام داد.این امتیاز ها در دفتر دانش آموز داده می شود تا دانش آموز پیشرفت خود را مستقیماً مشاهده نمایید. ایده ی دیگر در مورد استراحت كلاسی در طول ساعت تدریس می باشد این ایده به این شكل انجام می شودكه معلم موقعی كه احساس كرد دانش آموزان خسته شده اند دانش آموزان را بر پا می دهد سپس دانش آموزان چند حركت ساده ی ورزشی ونرمشی انجام می دهند ویا چند نفس عمیق می كشند.(املا)

 

طرح مدیر کل ها : این طرح برای واگذاری مسولیت به دانش اموزان است ودر ان برای کارهای مختلف در کلاس یک مدیر کل انتخاب میشود مثلا مدیر کل اشیای گم شده که کار نگهداری از وسایل پیدا شده دانش اموزان را به عهده دارد و یا مدیر کل کتابخانه کلاسی یامدیر کل حضور وغیاب ویا مدیر کل های مختلف که با نظر اموزگار تعیین و با کارت های مخصوص شناسایی می شوند در پایان هر ماه مدیر کل ها یی که وظایف خود را خوب انجام داده اند تشویق می شوند.(کلی)

 

برای تمرین توصیف و نوشتن انشاء در زمان معین، گاهی کارت تبریک هایی را به تعداد بچه ها به کلاس می برم. به هر کدام از بچه ها یک کارت می دهم و نیم ساعت وقت تا آن را توصیف کند. در پایان آن جلسه، به بهترین توصیف ها، همان کارت تبریک را هدیه می دهم. اغلب خرید این کارت تبریک ها برای من یک سرگرمی نشاط آور است( انشا)

 

بعد از تدریس درس فصل ها، دانش آموزان را به 4 گروه تقسیم می کنم. به هر گروه صفحه مقوایی بزرگی می دهم و نام فصلی را بالای آن می نویسم. افراد هر گروه با هم درباره همه فعالیت های مربوط به آن فصل و نوع لباس متناسب با فصل فكر می كنند. سپس مجلات قدیمی را در اختیار بچه ها قرار می دهم تا تصاویری متناسب با آن فصل انتخاب كرده و بچینند. تصاویر روی صفحه مقوایی چسبانده و كلماتی نیز متناسب با فصل روی مقوا نوشته می شود و یا بچه ها تصاویری مربوط به آن فصل نقاشی می كنند. در پایان پوسترهای فصل ها كنار هم چسبانده می شود. بچه ها با مشاهده آنها چیزهای زیادی راجع به فصل ها خواهند آموخت.(علوم)
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Olej konopny
سه شنبه 2 بهمن 1397 05:17 ق.ظ
I am really delighted to glance at this website posts which consists of tons of valuable facts,
thanks for providing such statistics.
olej z konopni cbd
سه شنبه 2 بهمن 1397 03:51 ق.ظ
Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard
against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked
hard on. Any suggestions?
Krzem Z Borem
شنبه 29 دی 1397 08:39 ق.ظ
I was wondering if you ever considered changing the page layout of your
blog? Its very well written; I love what youve got to
say. But maybe you could a little more in the way of content so people could
connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
Maybe you could space it out better?
krzem silor b
جمعه 28 دی 1397 03:06 ب.ظ
Hi there, You've done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends.
I am confident they will be benefited from this web site.
adelaide weather
دوشنبه 17 دی 1397 07:49 ب.ظ
You're so interesting! I don't believe I have read
a single thing like this before. So great to discover another person with some original thoughts on this issue.
Seriously.. thanks for starting this up. This web site is
something that's needed on the internet, someone with some originality!
Funny Hamster
دوشنبه 17 دی 1397 05:30 ب.ظ
This has to be the cutest funniest picture of a hamster ever.
Check out this picture of a hamster eating a cracker if you’re in need of a smile http://dapalan.com/A0LD
Octopus
شنبه 15 دی 1397 12:47 ب.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find many of your post's to be just what I'm looking for.
Do you offer guest writers to write content for you personally?
I wouldn't mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here.

Again, awesome site!
Funny Dog Picture
سه شنبه 4 دی 1397 07:27 ق.ظ
Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
you make blogging look easy. The full glance of your site is wonderful, let alone the content!
narast svalov
جمعه 30 آذر 1397 11:30 ق.ظ
Currently it sounds like Expression Engine is the best blogging
platform out there right now. (from what I've read) Is
that what you are using on your blog?
meet positives
پنجشنبه 22 آذر 1397 12:02 ب.ظ
My partner annd I stumbled over here coming from a different web
address aand thought I might as well check things out. I like what I see so i am just folloqing you.
Look forward to looking over your web page for a second time.
Positivesingles.com
چهارشنبه 21 آذر 1397 04:25 ق.ظ
Having read this I believed it was extremely informative.
I appreciatte you taking the time and effort to put this short article together.
I once again find myself personally spernding a significant amount of time both reading and leaving
comments. But so what, it was still worthwhile!
geburtstagsgrüße aus der ferne
سه شنبه 20 آذر 1397 04:34 ب.ظ
whoah this weblog is great i really like reading your articles.
Keep up the good work! You realize, lots of people are hunting around for this info, you can aid them greatly.
buy cialis pills online
جمعه 16 آذر 1397 12:04 ق.ظ

Thanks a lot! Awesome stuff.
cialis 30 day sample buy generic cialis we use it cialis online store tadalafil 5mg cialis tadalafil cialis professional yohimbe generic cialis at the pharmacy buy cialis online nz canadian cialis generic cialis with dapoxetine
Olejek CBD
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:08 ب.ظ
Remarkable! Its truly awesome article, I have got much clear idea concerning from this post.
buy cialis with no prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:35 ق.ظ

Thanks. Very good information.
cialis online deutschland cialis generisches kanada overnight cialis tadalafil safe site to buy cialis online purchase once a day cialis prices for cialis 50mg buy cialis online cheapest buy cialis online legal cialis pills price each cialis qualitat
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:54 ق.ظ

Thanks a lot, Plenty of posts.

acheter cialis meilleur pri generic cialis pill online buy original cialis look here cialis order on line cost of cialis per pill cialis 200 dollar savings card achat cialis en itali prices for cialis 50mg cialis canada chinese cialis 50 mg
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 11:29 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
dose size of cialis cialis therapie cialis italia gratis prix de cialis get cheap cialis generic cialis soft gels cheap cialis cialis generico postepay cost of cialis per pill cialis tablets for sale
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:29 ب.ظ

Helpful information. Appreciate it.
cialis vs viagra cialis daily trusted tabled cialis softabs cialis 20mg when can i take another cialis brand cialis generic buying brand cialis online cialis 5 mg cialis kaufen wo cialis purchasing
buy generic cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:37 ق.ظ

You said it very well..
prix cialis once a da order cialis from india we recommend cheapest cialis cialis cuantos mg hay interactions for cialis cialis kamagra levitra cialis dosage discount cialis cialis lowest price cialis dosage amounts
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 11:26 ق.ظ

You've made your point.
achat cialis en europe cialis for sale cialis price in bangalore viagra vs cialis vs levitra cialis sale online generic cialis pill online free generic cialis cialis super acti cialis reviews low cost cialis 20mg
child escorts
یکشنبه 11 آذر 1397 02:18 ق.ظ
Its such as you read my mind! You seeem to know so much approximately this,
like you wrote the book in it or something. I think that you
could do with some % too power the message house a little bit, however other
than that, this is magnificent blog. An excellent read.
I'll definitely be back.
buy cialis online best price
یکشنبه 11 آذر 1397 12:33 ق.ظ

Tips certainly used.!
only here cialis pills we choice cialis pfizer india enter site very cheap cialis low cost cialis 20mg brand cialis generic generic cialis pill online cialis patentablauf in deutschland tadalafil tablets order cialis from india sublingual cialis online
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 11:19 ق.ظ

Great postings. Thanks.
cialis online nederland bulk cialis price cialis wal mart pharmacy cialis tadalafil opinioni cialis generico cialis authentique suisse cialis 30 day sample american pharmacy cialis we use it cialis online store order generic cialis online
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 12:03 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
cuanto cuesta cialis yaho the best site cialis tablets 5 mg cialis coupon printable purchasing cialis on the internet achat cialis en itali cialis tablets tadalafil 20mg sublingual cialis online canada discount drugs cialis cialis cuantos mg hay
best adult cams
جمعه 9 آذر 1397 01:35 ب.ظ
Hi I am so happ I found your web site, I really found youu by accident,
while I was browsing on Askjeeve for something else, Regardless
I am here now and would just like to say many thankjs for a fantastic post
and a all round edciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse
it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have timke I will be back to
read a great deal more, Please do keep up tthe great job.
buy tadalafil pills
جمعه 9 آذر 1397 12:31 ب.ظ

Useful material. Thanks!
cialis lowest price cialis 20mg prix en pharmacie only best offers 100mg cialis estudios de cialis genricos only here cialis pills cialis 5mg prix cialis mit grapefruitsaft buy cialis cheap 10 mg buy cheap cialis in uk what is cialis
Adult Cam review
جمعه 9 آذر 1397 06:12 ق.ظ
My family all the time say that I am killing my time here aat net, however
I know I aam getting experience all the time by reading thes
nice content.
buy cialis without a doctor's prescription
جمعه 9 آذر 1397 12:58 ق.ظ

Valuable information. Thanks a lot.
tadalafil cialis cipla best buy cialis generika in deutschland kaufen cialis soft tabs for sale cialis 20 mg how much does a cialis cost cialis daily new zealand online cialis only here cialis pills cialis sans ordonnance
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:37 ب.ظ

Useful write ups. Thanks a lot.
cialis prezzo in linea basso cialis kaufen cialis generika prix cialis once a da low cost cialis 20mg cialis billig generic for cialis cialis for sale cialis pills comprar cialis navarr
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:15 ق.ظ

Cheers, Fantastic information.
cialis coupons printable cialis generique cialis coupons cialis sale online click now cialis from canada cialis cuantos mg hay cialis generico lilly we recommend cheapest cialis buy cialis online legal when can i take another cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30