تبلیغات
متن،موضوع،درس،خلاقیت - نقد ونظری بر رقابت در بین دانش آموزان مدارس

نقد ونظری بر رقابت در بین دانش آموزان مدارس

تاریخ:یکشنبه 29 آبان 1390-09:29 ب.ظ

  نقد ونظری بر رقابت دربین دانش آموزان مدارس

                     

نقد ونظری بر رقابت دربین دانش آموزان مدارس یکی از هدف های اصلی طرح ارزشیابی توصیفی برای اصلاح نظام ارزشیابی تحصیلی ، جلوگیری از رقابت های رایج در کلاسهای درس و تلاش در به رسمیت شناختن تفاوت های فردی دانش آموزان است.

طرح یک نظر:
 آیارقابت بد است؟ بله ! درست خوانده اید! «رقابت بد است»، هیچ گونه اشتباهی در آن نیست.  مباحث علم روانشناسی تربیتی، با هر عنوان رقابت مخالف است.
رقابت موضوعی بسیار مهم در مباحث سیاسی، اقتصادی، هنری، تربیتی و غیره می باشد. شاید تصور دنیایی بدون رقابت غیرممکن به نظر برسد. رقابت جز جدایی ناپذیر زندگی مردم شده و در همه ابعاد زندگی ریشه دوانیده است. در شرایطی که رقابت امری پذیرفته شده در جامعه امروزی است چگونه می توان با آن مخالفت کرد؟
آیا رقابت بد است؟ اغلب مردم برای این سؤال که «درباره رقابت چه فکر می کنند؟» پاسخی تکراری دارند، ابتدا رقابت را به دو نوع رقابت سالم- ناسالم (یا خوب- یا بد و یا مثبت- منفی) تقسیم کرده و بعد توضیح می دهند که رقابت سالم خوب  و یا رقابت نباید ناسالم باشد. به عبارت بهتر، این تصور وجود دارد که دو نوع رقابت وجود دارد که فقط یکی سازنده و مؤثر است.
رقابت، ابزاری انگیزشی است که در شرایط و موقعیت های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. رقابت، شایع ترین ابزار انگیزشی است و برای خیلی ها، تنها ابزار است. برای افزایش تولید و توسعه اقتصادی رقابت را توصیه می کنیم، برای بهبود کیفیت کالاها، چاره کار را در رقابت می بینیم. در سیاست هم اعتقادی جدی به رقابت وجود دارد، رقابتی که گاه به افراطی گری غیرقابل کنترل کشیده می شود. در تربیت و مخصوصا تربیت رسمی (آموزش و پرورش) هم که رقابت حرف اول را می زند. بهترین توصیه مدارس و معلمان برای ایجاد انگیزه تحصیلی در دانش آموزان، ایجاد و تقویت حس رقابت می باشد. برای والدین هم استفاده از رقابت امری روزمره و ضروری محسوب می شود.
در هر حال، رقابت آن قدر عمومیت دارد که کمتر کسی در ضرورت استفاده از آن شک می کند. بدیهی و عادی تلقی کردن رقابت، منجر به شبهه و غفلتی بزرگ می شود. بزرگترین شبهه درباره رقابت آن است که تعریف مشخص و شفافی درباره آن وجود ندارد؛ این موضوع بسیار بیش از آنچه فکر می کنید مهم است. همه فقط به کاربردهای رقابت و سالم و ناسالم بودن آن می اندیشند و کسی به معنا و مفهوم آن اهمیتی نمی دهد. این نقیصه هم در سطح عامه دیده می شود و هم در سطح خاص (مقامات و افراد تاثیرگذار).
معنای رقابت
    تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که معنای رقابت چیست؟ ما چون به معنای رقابت توجه نمی کنیم، لذا به راحتی آن را مترادف با واژه مسابقه هم به کار می بریم؛ در صورتی که رقابت و مسابقه کلماتی هم معنی نیستند. معنای این دو کلمه متفاوت است و طبعاً کاربردهای آنها نیز متفاوت خواهد بود. به تعاریف مسابقه و رقابت توجه کنید:
مسابقه: کوششی برای وصول به هدفی که مورد نظر دیگری نیز هست.
رقابت: کوششی برای پس انداختن دیگری از وصول به هدفی که مورد نظر هر دو طرف است.

(۱)هم مسابقه و هم رقابت، کوششی برای وصول به هدفی مشترک است، با این تفاوت که رسیدن به هدف در رقابت، منوط به پس انداختن و پشت سر گذاردن دیگری است. با مثال هایی موضوع روشن می شود. خداوند در قرآن می فرماید: «در کارهای نیک، سبقت گیرید»(۲) تا به حال با دقت در مفهوم این آیه اندیشیده اید؟ اگر کسی کار خیری انجام داد، خداوند ثوابی به او عطا می فرماید و اگر کسی دیگری، خیری بزرگتر یا کوچکتر انجام داد، خداوند به او هم متناسب با کارش ثواب می دهد، اما این بدان معنا نیست که چون کار خیر یکی بزرگتر است، خداوند از ثواب یکی کم کند و به ثواب دیگری بیفزاید. یا اگر شما ورزش کنید که سالم بمانید و دیگری هم با همین هدف ورزش کند، چیزی از همدیگر نمی کاهید. در رقابت چنین نیست و اگر کسی چیزی را به دست آورد، دیگری از آن محروم می شود. در فوتبال یک تیم اول می شود و تیم های دیگر در ردیف های بعدی قرار می گیرند. در مدرسه وقتی دانش آموزی شاگرد اول می شود، بقیه در رتبه های دوم به بعد قرار می گیرند.
ما عادت کرده ایم بگوییم مسابقه دو و میدانی و یا مسابقه فوتبال و به راحتی کلمه رقابت را هم به جای مسابقه به کار می بریم، اما در واقع، فوتبال و دوو میدانی رقابت هستند، نه مسابقه. ورزش کردن اگر به قصد برد و باخت و پس انداختن دیگری نباشد، مسابقه است. بنابراین در رقابت، محدودیت هدف وجود دارد، در صورتی که مسابقه چنین محدودیتی ندارد و هدف برای همه قابل دسترسی است.
چرا رقابت بد است؟ دلایل زیادی برای اثبات این موضوع وجود دارد، اما مشکل آنجاست که تغییر دادن نگرش ها کار سختی است. وقتی رقابت با زندگی ما آمیخته می شود و سالیان سال در ابعاد مختلف زندگی حضور داشته است، پذیرفتن نگرش جدید کار آسانی نخواهد بود.
بیراه نخواهد بود اگر بگوییم موضوع رقابت بحثی بسیار جدی، پیچیده و دارای ابعاد غیرقابل تصور است. هم پذیرش رقابت و هم نفی آن تبعاتی فلسفی، روانشناختی، جامعه شناختی و غیره دارد و به طور کلی می تواند تمام ابعاد مسائل انسانی را تحت تأثیر قرار دهد. شما اگر بپذیرید که با رقابت زندگی کنید باید تبعات آن را هم بپذیرید. به همین ترتیب تصور دنیایی بدون رقابت تبعات خاص خود را خواهد داشت که البته دشواری ها و دردسرهای آن فوق العاده زیادتر خواهد بود.
وقتی می گوییم رقابت بد است، به طور حتم شما شواهدی از آثار مثبت آن ارائه می دهید. مثلاً در مسائل تحصیلی، رقابت می تواند عامل تحرک و ایجاد انگیزه برای دانش آموزان باشد. بله! رقابت می تواند آثار مثبتی داشته باشد و ما را قانع سازد که پدیده ای خوب و مفید است. اما اگر بدانید که آن چه آثار و عواقب منفی دارد، از خیر آثار مثبتش خواهید گذشت. بگذارید در پاسخ به این سؤال که «چرا رقابت بد است» به دلایلی اشاره کنیم: (3)


اول- مبنای اصلی رقابت مقایسه است. وقتی افراد را به رقابت وامی داریم، در واقع به نوعی آنها را با یکدیگر مقایسه می کنیم. مقایسه با یک اصل روانشناسی منافات دارد: اصل تفاوت های فردی. اگر می پذیریم که انسانها با هم متفاوتند و هر انسانی موجودی منحصر به فرد است، پس چه اصراری به مقایسه آنها با یکدیگر داریم؟ چرا به زور می خواهیم انسان هایی با شخصیت ها و قابلیت های متفاوت را در قالب های تحمیلی و از پیش تعیین شده قرار دهیم؟ می توان گفت که تمایل به استفاده از رقابت، با ضعف نگرش های انسان گرایانه ارتباط دارد.
دوم- در رقابت همیشه برنده و بازنده وجود دارد. موضوع انسان های برنده و بازنده بسیار مورد توجه عده ای از روانشناسان بوده است. با گسترش نهضت روانشناسی انسان گرا این موضوع اهمیت بیشتری یافته است. چرا همیشه باید سعی کنیم که افراد جامعه را در دو قطب برنده- بازنده قرار دهیم؟ آیا القای حس برتری طلبی و سلطه جویی ابزار مناسبی برای اعتلای شخصیت انسان هاست؟ آیا انسان ها زمانی خوشبختند که برنده شدنشان را بر دیگران جشن بگیرند؟ و آیا این نگرش با اصول انسانی- دینی سازگاری دارد؟
سوم- در رقابت تعداد بازنده ها بیشتر از برنده ها ست. شاید تاکنون در مدارس شاهد اعطای جوایز به شاگردان اول تا سوم یا نفرات برتر بوده اید. تعداد محدودی جایزه می گیرند (و معمولاً هم بیشتر وقت ها جایزه ها را اینان تصاحب می کنند) و بقیه دست می زنند و برنده ها را تشویق می کنند. چون رقابت منجر به برنده شدن عده ای می شود ما دلمان را خوش می کنیم که رقابت آثار مثبتی دارد. در رقابت تبلیغاتی هم این نکته قابل تأمل است. شرکتی که در رقابت تبلیغاتی برنده می شود حتی اگر کیفیت محصولش پایین تر از کالاهای مشابه باشد بالاخره سود خود را می برد و بازنده ها همیشه کسانی نیستند که واقعاً قابلیت های کمتری دارند.
چهارم- در رقابت برنده ها به اندازه ای مورد توجه قرار می گیرند که بازنده ها فراموش می شوند. در سیاست، اقتصاد، هنر و هر سوژه دیگری، این برنده ها هستند که مورد توجه اند و بازنده ها حتی اگر قابلیت ها و ارزش هایی هم داشته باشند به تدریج فراموش می شوند. یک اثر مخرب روانی رقابت در همین موضوع نهفته است. فرد برنده برای این که فراموش نشود تنور رقابت را داغ تر می کند و همیشه سعی می کند برنده باقی بماند. یک ترس عمده و همیشگی برنده ها این است که برنده بودنشان را حفظ کنند. در موارد زیادی، در رقابت هدف تغییر می کند و فرد به جای تلاش در نیل به هدف اصلی، تلاش خود را مصروف برنده بودن و برنده ماندن می نماید و حتی ممکن است که هدف اصلی برای او دیگر ارزش خود را از دست بدهد. در هر حال ترس از عقب افتادن و فراموش شدن جزیی از رقابت و رقابت طلبی است. در رقابت بازنده ها به تدریج فراموش می شوند.
پنجم- رقابت به نفع قوی ترهاست تا ضعیف ترها. در فوتبال، در صنایع مختلف، در سیاست و حتی در یک مدرسه، اکثراً قوی ترها در رقابت برنده اند. تا به حال توجه کرده اید که مثلاً در یک مدرسه از ابتدای سال تحصیلی که رقابت بین بچه ها آغاز می شود و به عبارت بهتر، رقابت از طرف عوامل مدرسه و والدین ایجاد می شود، به مرور زمان عده ای که قوی ترند رتبه های برتر را به خود اختصاص می دهند و بقیه از آنها فاصله می گیرند. بعد از مدتی، فقط قوی ترها با هم مبارزه می کنند و ضعیف ها فقط به نظاره می نشینند. این فرایند منجر به ایجاد و بسط خود پنداره منفی در عده زیادی از دانش آموزان می شود، یعنی آنها به این باور می رسند که هر چه زور بزنند و تلاش کنند بی فایده است.
ششم- کنترل رقابت اغلب ناممکن است. برخلاف این تصور که می توان برای رقابت حد و مرزی تعیین کرد عملاً کنترل رقابت و تعیین محدوده و نقطه پایان برای آن اغلب ناممکن است. معمولاً ما در مدرسه، خانه، محیط ورزشی، زندگی شخصی و غیره، رقابت را آغاز می کنیم ولی از کنترل آن عاجز می مانیم. یک بعد مهم رقابت بعد عاطفی است که ماهیتاً کنترل آن کار آسانی نیست.

خوب این چند دلیل، باز به دلایل بیشتری نیاز دارید؟! به دلایل زیاد دیگری هم در مخالفت با رقابت می توان اشاره کرد ولی آنچه که اینجا می آید بحثی روزنامه ای است و تا همین حد قابل طرح است. طرح این موضوع حداقل برای عده ای بخصوص مدارس، معلمان و مربیان، والدین و سایر افراد و مرتبط با مسائل انسانی می تواند قابل تأمل و تفکر باشد.

حداقل می توان به این نتیجه رسید که کاربرد رقابت، اولاً به جنبه های انسانی قضیه بیشتر توجه کنیم. ثانیاً درباره آثار مثبت آن دچار اغراق و خودفریبی نشویم و ثالثاً- به دنبال شناسایی ابزارهای انگیزشی دیگر هم باشیم. این نکته از اهمیت بیشتری برخوردار است و می تواند نکات قبلی را هم تحت تأثیر قرار دهد، اگر جامعه با ابزارهای انگیزشی دیگری و بخصوص روش های مشارکتی و همچنین روش هایی که جنبه های معنوی دارند آشنا شود، دیگر خود را به رقابت محدود نخواهد کرد.
نکاتی برای اندیشیدن

۱- بحث رقابت از منظر انسانی- دینی باید به شدت مورد تأمل و تحقیق قرار گیرد. رقابت با مبانی دین اسلام تقابلی آشکار دارد. مطالعه و بررسی آیات و روایات به یافته های جدید و شگفت آوری منجر خواهد شد.
۲- رقابت محصول غرب است و بنا نهادن جامعه ای بر مبنای رقابت ما را غربی تر خواهد کرد همچنان که این اتفاق افتاده است و دارد سرعت می گیرد! چرا جامعه و نظام ما بدون اندیشه ای بنیادی به استفاده از رقابت تمایل نشان می دهد؟ رقابت ها (یا مسابقه های) قرآنی چه معنا و مفهومی دارد؟
۳- عجیب است که در جوامع غربی بخصوص در مباحث تربیتی و آموزشی، رقابت دارد جای خود را به مشارکت می دهد ولی ما هنوز رقابت را به عنوان تنها ابزار انگیزشی می شناسیم! در آموزش و پرورش ایران گهگاه چیزهایی در باب روش های جدید انگیزشی گفته می شود ولی چندان جدی نیست! چه زمانی باید متوجه شویم که استفاده از رقابت یک انحراف تربیتی محرز برای جامعه ماست. 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 01:27 ق.ظ

Wow quite a lot of valuable data.
cialis uk next day preis cialis 20mg schweiz cialis name brand cheap cialis bula cuanto cuesta cialis yaho cialis 20 mg cialis coupons cialis generico lilly buying cialis on internet tadalafil 20 mg
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:01 ق.ظ

Many thanks, Helpful stuff!
canada discount drugs cialis buying cialis overnight cialis per paypa cialis canada precios de cialis generico cialis para que sirve cialis billig cialis 30 day sample generic cialis levitra cialis from canada
buy cialis pills online
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:44 ق.ظ

Amazing tons of helpful data!
tesco price cialis purchasing cialis on the internet generic cialis 20mg uk cialis official site buy generic cialis no prescription cialis cheap cialis tablets usa cialis online cialis 30 day sample how does cialis work
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:18 ق.ظ

Whoa a lot of great tips!
cialis generico milano tadalafil tablets tadalafil 10 mg cialis for sale in europa cialis savings card cialis 10 doctissimo cheap cialis cialis generika acheter du cialis a geneve female cialis no prescription
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 01:19 ب.ظ

With thanks, Quite a lot of facts.

cialis pills miglior cialis generico buy cialis online legal cialis side effects dangers cialis generique 5 mg deutschland cialis online does cialis cause gout cialis uk next day generic cialis levitra where do you buy cialis
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 01:51 ق.ظ

Effectively voiced truly! !
acquistare cialis internet cialis bula cipla cialis online order a sample of cialis cialis vs viagra generic cialis levitra buy cialis uk no prescription cialis generisches kanada cialis daily dose generic cialis 100mg suppliers
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:49 ب.ظ

Kudos, Numerous knowledge!

cuanto cuesta cialis yaho only now cialis for sale in us cialis en mexico precio brand cialis generic ou acheter du cialis pas cher cialis authentique suisse cialis online nederland acheter cialis kamagra 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis efficacit
Buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 01:32 ق.ظ

You actually revealed it very well.
cialis 5 mg effetti collateral only best offers cialis use cialis online holland cialis diario compra cialis 20mg preis cf buy cialis online nz price cialis per pill buy online cialis 5mg cialis pas cher paris safe site to buy cialis online
buy cialis cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 12:26 ب.ظ

Wonderful write ups, Appreciate it.
we recommend cialis info cialis 5 effetti collaterali cialis great britain purchase once a day cialis acheter cialis meilleur pri cialis prezzo in linea basso wow cialis 20 cialis canadian drugs cialis kamagra levitra warnings for cialis
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 01:21 ق.ظ

Regards. Terrific information.
cialis 5 mg effetti collateral cialis prezzo al pubblico cialis reviews get cheap cialis cialis en mexico precio comprar cialis navarr generic low dose cialis generic low dose cialis online prescriptions cialis cialis online
buy cialis online cheap
شنبه 10 آذر 1397 12:18 ب.ظ

Incredible lots of helpful knowledge.
what is cialis precios cialis peru prezzo di cialis in bulgaria tarif cialis france dosagem ideal cialis where do you buy cialis generic cialis pro sialis cialis et insomni cialis dose 30mg
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 12:54 ق.ظ

Thank you! I enjoy this.
cialis dosage cialis sans ordonnance side effects for cialis we recommend cialis best buy dose size of cialis how much does a cialis cost purchase once a day cialis cialis pills il cialis quanto costa cialis 10 doctissimo
buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Thanks. Excellent information!
buying cialis in colombia cialis from canada how much does a cialis cost cialis 100mg suppliers comprar cialis 10 espa241a cialis flussig where cheapest cialis click now cialis from canada buy cheap cialis in uk enter site 20 mg cialis cost
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 01:48 ق.ظ

Whoa many of fantastic material!
buy cialis online nz cialis dosage look here cialis cheap canada cialis 20mg preis cf cialis 100mg suppliers tesco price cialis generico cialis mexico cialis venta a domicilio cialis australian price best generic drugs cialis
buy generic cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:27 ب.ظ

With thanks! Plenty of tips!

cialis herbs cialis patent expiration purchasing cialis on the internet weblink price cialis can i take cialis and ecstasy cialis savings card viagra cialis levitra cialis cipla best buy cialis online nederland cialis from canada
buy cialis online cheap
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:12 ق.ظ

Nicely put, Many thanks!
tadalafil prezzo di cialis in bulgaria cialis professional yohimbe try it no rx cialis cialis 20 mg cost buy cialis sample pack cialis canada venta de cialis canada the best site cialis tablets cialis prezzo in linea basso
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:45 ب.ظ

Really quite a lot of valuable material.
cialis prezzo di mercato cheap cialis cialis kaufen cialis 5 mg funziona cialis taglich click now cialis from canada cialis 5 mg scheda tecnica cialis preise schweiz overnight cialis tadalafil viagra or cialis
buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:46 ق.ظ

Many thanks. Very good stuff!
cialis 20mg american pharmacy cialis buying cialis in colombia buy cialis online nz generic cialis at walmart cialis generic tadalafil buy cost of cialis per pill rx cialis para comprar callus cialis 5mg billiger
levitra 20mg
پنجشنبه 19 مهر 1397 08:05 ق.ظ

This is nicely expressed! !
cheap 20mg levitra levitra generic buy generic levitra generic levitra buy levitra 20 mg levitra prices generic levitra levitra 20 mg levitra 20mg generic levitra
buy tadalafil online
سه شنبه 10 مهر 1397 05:30 ق.ظ

Valuable tips. Thanks a lot!
order generic cialis online only best offers 100mg cialis cialis super kamagra miglior cialis generico cialis generico in farmacia how does cialis work brand cialis generic bulk cialis cialis generisches kanada cialis rckenschmerzen
buy cheap cialis in canada
یکشنبه 8 مهر 1397 03:07 ق.ظ

Appreciate it. A lot of info!

cialis australian price price cialis best low dose cialis blood pressure cialis 5 mg funziona order a sample of cialis cialis professional yohimbe comprar cialis 10 espa241a link for you cialis price we choice cialis uk cialis en mexico precio
buy cialis online safely
جمعه 6 مهر 1397 11:53 ب.ظ

Wonderful content. Thanks a lot!
cialis 5 mg scheda tecnica cialis y deporte generic cialis soft gels cialis purchasing compare prices cialis uk cialis price thailand we choice cialis uk cialis coupon we choice free trial of cialis cialis usa cost
drugs for sale online
شنبه 31 شهریور 1397 05:12 ب.ظ

Fantastic posts. Many thanks!
canadian pharmacies shipping to usa discount canadian pharmacies canadian pharmacy uk delivery cialis from canada north west pharmacy canada canadian prescriptions online serc 24 mg canadian pharmacycanadian pharmacy canada pharmacies online prescriptions drugs for sale in mexico canadianpharmacyusa24h
viagraessale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:48 ب.ظ

Seriously tons of amazing knowledge.
cost of cialis per pill cialis prezzo di mercato cialis billig cialis prices click now cialis from canada tadalafil 10 mg cialis coupons trusted tabled cialis softabs prix cialis once a da comprar cialis navarr
cialisvipsale.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:40 ب.ظ

Appreciate it. A good amount of advice.

order cialis from india buying brand cialis online buying cialis in colombia cialis coupons printable cialis coupon viagra vs cialis vs levitra buying brand cialis online cialis generisches kanada cialis 200 dollar savings card legalidad de comprar cialis
Cialis prices
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:28 ب.ظ

Thanks! I value this!
cialis 200 dollar savings card costo in farmacia cialis i recommend cialis generico cialis rezeptfrei sterreich cialis prices in england prices on cialis 10 mg generic cialis with dapoxetine cialis 10 doctissimo cialis generika in deutschland kaufen cialis online nederland
http://cialissv.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:02 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis e hiv cialis 100mg suppliers acheter cialis kamagra cialis generic tadalafil buy cialis generic availability generic cialis pill online cialis pills price each can i take cialis and ecstasy what is cialis cialis 20 mg cost
cialisbuys.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:54 ب.ظ

With thanks, Excellent stuff!
cialis 5 mg buy cialis purchasing when can i take another cialis cialis generico milano we use it cialis online store precios cialis peru 200 cialis coupon cialis generico online cialis online nederland canadian drugs generic cialis
viabiovit.com/online-apotheek-levering.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:24 ق.ظ

You actually suggested it terrifically!
viagra online rx sildenafil viagra for men how to get viagra cheap buy viagra brand buy viagra in malaysia buy online pharmacy where to buy viagra online safely buyviagra viagra buy uk
cialis pills for sale
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:53 ق.ظ

Kudos. I enjoy this.
prezzo cialis a buon mercato 5 mg cialis pharmacie en ligne try it no rx cialis cialis patent expiration buying brand cialis online bulk cialis best generic drugs cialis cialis generic bulk cialis buy cialis online cheapest
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30