تبلیغات
متن،موضوع،درس،خلاقیت - سناریوی آموزشی پایه پنجم به صورت تلفیقی دروس (ریاضی،علوم، فارسی)

سناریوی آموزشی پایه پنجم به صورت تلفیقی دروس (ریاضی،علوم، فارسی)

تاریخ:پنجشنبه 6 فروردین 1388-12:02 ق.ظ

 

طرح درس: پایه پنجم (درس ریاضی)

 

مجری: عثمان آزادمنش

نام درس: ریاضی به صورت تلفیقی ( درس های علوم وفارسی)

 

محل اجرا: دبستان حافظ

هدف ها کلی وجزئی

تعداد دانش اموزان 20نفر

 

هدف ها

1)      هدف کلی :

1-     تقویت مهارت های زبانی وتخیلات نویسندگی

2-     آشنایی با مفهوم گنجایش وساختمان مواد

 

تاریخ اجرا:

2)      هدف های جزئی ( هدف های مرحله ای)

1-آموزش گنجایش و مقایسه گنجایش اجسام

2-آشنایی با وضعیت مولکول ها درمواد جامد ومایع وگاز

3-آشنایی با واحد اندازه گیری گنجایش اجسام

4-آشنایی با واحد های سی سی ،لیتر، سانتی متر مکعب ومتر مکعب

5-آشنایی با چگونگی اندازه گیری مایعات وآب مصرفی خانه ها واندازه گیری داروها

6-تشخیص مواد عنصر وترکیب ومخلوط از همد یگر

7-آشنایی با اتم

8-تقویت مهارت های سخن گفتن وگوش دادن وتخیل

 

3)      هدف های رفتاری (اجرایی )

 

هدف های شناختی :

فراگیر واحد های اندازه گیری مایعات را می داند.

فراگیر با کاربرد های سی سی و لیتر آشنا می گردد.

فراگیر با متر مکعب آشنا می شود.

فراگیر تبدیل سانتی متر مکعب به لیتر را می داند.

تفاوت سانتی متر مکعب  ومتر مکعب را می داند .

تبدیل لیتر به سی سی و سی سی به لیت ر را می داند.

تفاوت مواد را تشخیص می دهد .

فراگیر از زبان عنصر وترکیب سخن می گوید و می نویسد.

 

 

هدف های عاطفی:

فراگیر در گروه با دوستان خود ارتباط بر قرار می کند.

به تقویت مهارت های زبانی اشتیاق پیدامی کند.

نسبت به آلودگی محیط زیست احساس مسئولیت پیدا می کند.

را ه حل های صرفه جویی را می داند.

نسبت به صرفه جویی در مصرف آب ،احساس مسئولیت پیدا می کند.

 

 

هدف های روانی حرکتی:

 

در استفاده از وسایل وانجام فعالیت ها وآزمایش ها مهارت کسب می کنند.

گنجینه لغات خود را بالا می برد.

در استفاده از مواد دقت وظرافت بیشتری به خرج می دهد.

 

 

 

 

انتخاب

1)      روش های تدریس ومواد آموزشی :

1-     پرسش وپاسخ

2-     روش اکتشافی

3-     روش تحلیل هدایت شده

4-     روش ایفای نقش

 

انتخاب

2)      رسانه های آموزشی :

        کتاب ریاضی و علوم- تمرینات فارسی خود ساخته – لیوان – بشر مدرج- مکعب توخالی در اندازه های مختلف- چسب نواری- ظروف خالی نوشابه ،شیر ،آب معدنی، شامپو ، ... – قطره چکان – پوشه- کلا ه های رنگی برای ایفای نقش –پازل –دگمه های رنگارنگ

 

 

               

مراحل تدریس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مراحل تدریس       

     1)کارهای مقدماتی:

توجیه فراگیران وآماده کردن کلاس جهت تدریس تلفیقی – دقت در وضع جسمانی فراگیران – سلام واحوال پرسی- حضور غیاب – بر رسی تکالیف

 

3)      تعیین رفتار ورودی:

الف- دانشی

1-     بداند یک متر چند سانتی متر است .

2-     بداند مواد حجم ، وزن دارند وجا اشغال می کنند.

3-     بداند یک سانتی متر چند میلیمتر است.

4-     فرق وتفاوت مواد را درک کند.

 

 

ب) مهارتی:

1-بتواند متر را به سانتی متر تبدیل کند.

2-بتواند مواد را به دو دسته زنده وغیر زنده دسته بندی کند.

3- بتواند سانتی متر را به میلیمتر تبدیل کند.

4-بتواند چند تقسیم کسری را انجام دهد.

5-بتواند برای مسئله ای علمی فرضیه سازی کند.

 

ج) نگرشی:

1-در کار گروهی احساس مسئولیت کند.

2-به دقت کردن در محیط اطراف خود علاقه نشان دهد.

3-به شرکت در کار گروهی علاقه نشان دهد.

4- دیگران را به صرفه جویی در مصرف آب تشویق کند.

 

4)      ارزشیابی تشخیصی (سنجش آغازین) وآموزش ترمیمی یا جبرانی :

بدست اوردن حجم مکعب های مختلف با استفاده از پازلی که در اختیار آنان قرار می دهیم ، با استفاده از این پازل می توانند پنج مکعب مختلف را بسازند. این پازل در چهار رنگ متفاوت در اختیار آنان قرار داده می شود ، هم برای گروه بندی وهم برای ارزشیابی تشخیصی

 

مستطیلی به عرض 5و طول 25 سانتی متر روی کاغذ رسم کرده وبر روی طول مستطیل به فاصله 10و 20 سانتی متر از راس سمت چپ جدا کرده تا به دو مستطیل ویک مربع تبدیل گردد.

بعد قطر آن ها را رسم کرده (مستطیل) واز روی قطر جدا کرده تا به چهار مثلث و یک مربع کوچک تبدیل گردد. وبا ساختن تعداد کافی از این اندازه ها ، مکعب می سازیم.

 

سوالاتی در رابطه با علوم (مواد و فرضیه)

 

 

5)      آمادگی و ایجاد انگیزه :

معلم : بچه ها ، حجم مکعب هایی که بدست آوردید یعنی چه؟

دانش آموزان: یعنی این جسم این قدر جا می گیرد

معلم: بچه ها حالا در این دو لیوان آب بریزم کدام یک به نظر شما بیشتر آب می گیرد.

دانش اموزان : نمی دانیم ، این یکی ، آن یکی – لیوان باریک تر لیوان پهن تر

معلم : بچه ها ، آب یک ..

دانش آموزان: ماده است ، حجم دارد وجا اشغال می کند و وزن دارد.

معلم : بچه ها برای اینکه بدانیم ، کدام لیوان آب بیشتر ی می گیرد ، به چه چیزی نیاز داریم.

دانش آموزان: پیمانه ....

معلم : بچه ها ، چه کسی می خواهد نقش فروشنده و خریدار را بازی کند.

دانش آموزان : دست بلند می کنند .

 

معلم :  دو دانش آموز را صدا می کند ، تا نقش خودشان را اجرا کنند.

دانش آموزان : به دو نفر ی که نقش فروشنده وخریدار را اجرا می کنند خوب دقت می کنند .

هدف از اجرای این نقش در ک این مفهوم که برای اندازه گیری جرم اجسام کیلوگرم وگرم داریم برای اندازه گیری گنجایش اجسام نیز حتما باید واحدی داشته باشیم .

معلم: بچه دانستیم که برای اندازه گیری جرم اجسام از ..................

دانش آموزان: کیلوگرم ........

معلم:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6)      ارائه درس:

ارائه درس به صورت سناریو

فعالیت معلم( حالت)

فعالیت دانش آموز ( عکس العمل)

معلم: بچه ها بیایید با همدیگر یک سفر خیالی انجام دهیم . آماده اید.

معلم: چشم های خود را ببندید ، وآماده حرکت شوید .ما در این سفر با بالهای خود پرواز می کنیم.

معلم: حرکت، ما حالا بر فراز شهر بانه ، پرواز می کنیم . ببینید چه خانه هایی ،چه خورشید گرمی ، دقت کنید . مسجد جامع را می بینید ، چه زیباست.

معلم : بیایید بچه ها روی کوه آربابا بنشینیم.

معلم : بچه ها نگاه کنید دوستی اینجا ست .

معلم : دوست خوب سلام ، اسم شما چیست . آیا اسم خود را به ما می گویید .

معلم : بچه ها دوست ما می گویید ، بنشینید وبه من گوش دهید .

معلم: بچه ها دوست می گویید ، همه ی شما من را می شنا سید. وبا من آشنایی دارید ، من در همه جا هستم ، در آسمان ودر زمین ، در دریا ، درخشکی ، دربدن شما ، درمغز شما ودرکیف وکلاس شما، هر جا بروید ، من با شما هستم ، ویک صورت وشکل وقیافه را ندارم ، به اشکال مختلف در می آییم وفواید زیادی نیز دارم ، که همی انسان ها و جانوران دیگر از آن استفاده می کنند . من دوستانی نیز دارم و همچنین فرزنانی کو چک و بزرگ .

معلم: اه بچه ها نگاه کنید شکل او تغییر کرد تا حالا سخت بود حالا سبک و آزاد .آه حالا به شکل ظرفی درآمد که در آن رفت.

در اینجا می توان به واحد اندازه گیری مسافت اشاره کرد.

 

معلم: بچه ها او را شناختید .(روش اکتشافی)

من حالت های مختلفی دارم ، همچنان که دیدید ،و هم اکنون در کلاس شما به حالت های مختلفی وجود دارم.

معلم: بچه ها اسم مهمان ما چه بود ( تلفیق فارسی و علوم )

معلم : افرین بچه ها درست گفتید ما با او بیشتر اشنا می شویم .

 

 

دانش آموزان: بله انجام بدهیم.

 

دانش اموزان: خوب آموزگار چشمها را بستیم.

 

 




داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
مریم
دوشنبه 31 فروردین 1394 10:36 ب.ظ
سلام
خداقوت
خیلی خوب بود
شمیم
شنبه 24 اسفند 1392 03:44 ب.ظ
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
شمیم
شنبه 24 اسفند 1392 03:44 ب.ظ
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
شنبه 24 اسفند 1392 03:43 ب.ظ
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
شنبه 24 اسفند 1392 03:43 ب.ظ
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
شنبه 24 اسفند 1392 03:41 ب.ظ
با سلام به شما سال جدید را پیشا پیش تبریک می گویم من میخواهم کاربرذ سیسی و لیتر را بدانم چه کار کنم؟
شنبه 14 دی 1392 12:23 ق.ظ
aali bod
الهه
یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 04:25 ب.ظ
ممنون عالی بود
پنجشنبه 8 دی 1390 06:27 ب.ظ
سلام خیلی خوب بود ولی بقیه اش ؟
maryam
دوشنبه 3 اسفند 1388 10:51 ب.ظ
سلام وبلاگ خوبی دارین من دانشجوی تكنولوژی آموزشی علامه طباطبایی هستم میشه این سناریتونو برای صدا برای صدابرداری انتخاب كنم؟
با تشكر
ماردین
یکشنبه 4 بهمن 1388 11:38 ب.ظ
سناریو پایه پنجم با تشکر
سه شنبه 7 مهر 1388 07:51 ب.ظ
الیسا
سه شنبه 7 مهر 1388 07:50 ب.ظ
وبلاگدمسخره است
arezoo
چهارشنبه 26 فروردین 1388 08:34 ب.ظ
kheyli khobe doste aziz.manam daneshjoe tarbiyat moalem hastam amozesh ebtedai in shalah ke hamishe movafagh bashi
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر